یکی از خدمات ارائه شده در دپارتمان بزرگسال کلینیک صلح درون، مشاوره در خصوص خیانت های زناشویی است. خیانت های زناشویی بعنوان یکی از بیشترین موضوعات امروز خانواده، در دپارتمان کلینیک صلح درون مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد که زوجین به صورت فردی و یا گروهی در جلسات مشاوره حضور می یابند.

بیشتر افراد تجربه مواجهه با خیانت را به شکل یک آسیب تجربه می کنند. یعنی آسیبی دردناک که از طاقت بیشتر افراد خارج است؛ آسیبی شبیه به زمین لرزه یا مرگ عزیزان در پیش چشمانمان. خیانت به معنای شکسته شدن یک پیمان است. در اینجا منظور ما به طور خاص پیمان ازدواج است. خیانت در چارچوب پیمان زناشویی، وضعیتی است که به موجب آن، یکی از طرفین رابطه به شکل پنهانی قوانین و هنجارهایی را که ازدواج بر اساس آن بنا شده است، زیر پا می گذارد و با فردی جز همسر خود رابطه ای جنسی یا عاطفی بر قرار می کند.

در بسیاری مواقع هم فردی که خیانت می کند و هم فرد خیانت دیده دچار رنج روان شناختی شدیدی می شوند. این نشانه ها به ویژه برای فرد خیانت دیده شدیدتر است و تجربه اضطراب، خشم، کاهش احترام به خویشتن (حرمت نفس)، غم و افسردگی را در بر می گیرد. شیوع و میزان بروز خیانت به درستی مشخص نیست؛ اما پژوهشی نشان می دهد که احتمال بروز خیانت در مردان 12 درصد و در زنان 7 درصد است؛ البته باید توجه داشته باشیم که میزان بروز خیانت در فرهنگ ها، برهه های تاریخی، گروه های اجتماعی- اقتصادی و سنین مختلف متفاوت است.

خیانت های زناشویی معضلی است که با شیوع شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک، تلگرام و … بسیار راحت‌تر از گذشته شده است، چه به‌صورت آنلاین و چه واقعی و برخلاف باور عموم، خیانت معمولاً زمانی اتفاق نمی‌افتد که فرد از رابطه خود ناخوشنود است. هشتاد درصد از خیانت‌ها به دلیل فرصتی که به دست رسیده‌ است انجام می‌شوند.

خیانت های زناشویی جزء یکی از پیچیده ترین اختلالات ارتباطی میان زوجین است. بر خلاف تصور اکثریت جامعه، دردی لاعلاج نیست و با رعایت اصولی به ظاهر ساده می توان زندگی مشترک را نجات داد و رد پای خیانت را محو کرد. از نظر بسیاری افراد اگر یک رابطه زناشویی با مانعی به نام «خیانت زناشویی» مواجه شد، آن رابطه قطعاً محکوم به فروپاشی است. در بهترین حالت تصویر زنی در ذهن ما شکل می گیرد که به خاطر حفظ زندگی مشترک خود و از دست ندادن فرزندان، قربانی شده و در کنار مردی خائن ادامه زندگی می دهد.

اگر شما خواننده گرامی جز آن دست افرادی هستید که در معرض خیانت زناشویی قرار گرفته اید، با مراجعه به کلینیک صلح درون می توانید از خدمات مشاوره های بزرگسال بهره مند گردید.

مقاله خیانت زناشویی