دکتر امیر مسعود رستمی | روانشناس

دکتر امیر مسعود رستمی

روانشناس و روان درمانگر
عضو انجمن روانشناسی آمریکا
مدرس دانشگاه علوم و تحقیقات
کارشناس و مجری برنامه حال خوب
مولف و مترجم کتب روانشناسی

دکتر امیر مسعود رستمی در 25 اردیبهشت سال 1362 در تهران به دنیا آمد. او قبل از اخذ مدرک دیپلم، علاقه­ مند به بازیگری تئاتر می­ شود و فعالیت­های بازیگری خود را از حوزه هنری تهران با آثار رحیم بهبودی فر آغاز می­ نماید.
پس از گذراندن کلاس­های بازیگری زیر نظر رحیم بهبودی فر، اصفر همت، دکتر خاکی و با گذشت زمان و کسب تجربه، او با دکتر مهرداد رایانی مخصوص آشنا شده و در سال 1383 در نمایش “خانم سرگرد باربارا” به ایفای نقش می­پردازد.

دکتر امیر مسعود رستمی با مطالعه کتاب “چنین گفت زرتشت” اثر نیچه به روانشناسی علاقه­ مند شد و سر دوراهی بازیگری تئاتر و روانشناس شدن می­ ماند، که در این زمان صحبت­های دکتر مهرداد رایانی او را به این نتیجه رساند که نمی­توان در هر دو رشته درخشید.
او با مطالعه کتاب “توتم و تابو” اثر زیگموند فروید به این نتیجه رسید که فقط باید روانشناس شود، در نتیجه در کنکور سال 1385 شرکت نموده و در رشته روانشناسی عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن پذیرفته می ­شود.

رزرو آنلاین وقت مشاوره دکتر رستمی

شروع دانشگاه

هنوز چند روزی از آغاز ترم اول دانشگاه نگذشته بود که متوجه شد که بهترین انتخاب زندگی خود را انجام داده است. او در همان ترم با دکتر سیامک نقشبندی استاد درس روانشناسی عمومی و آمار توصیفی آشنا شد و در آن زمان دکتر نقشبندی چندین سال بود که با بیماری تومور مغزی در حال مبارزه بود؛ دکتر امیر مسعود رستمی آن زمان فهمید که می­شود با داشتن یکی از بدترین و سخت­ترین بیماری­ها همچنان امیدوار و با انگیزه به زندگی ادامه داد و امید آخرین چیزی است که از ما می­ گیرند.
رابطه استاد و شاگردی و کسب دانش برای او حدود 3 سال ادامه داشت تا اینکه در سال 1388 دکتر سیامک تقشبندی دار فانی را وداع گفت و این یکی از سخت­ترین رویدادها برای وداع شاگرد از استادش بود. درس­ها و رفتارهای دکتر نقشبندی اثر خود را بر شاگردش گذاشته بود و او توانست در مقطع کارشناسی خوش بدرخشد.

دکتر امیر مسعود رستمی مقطع کارشناسی روانشناسی را با کسب رتبه اول و عنوان دانشجوی نمونه به اتمام رساند و در سال 1389 وارد مقطع کارشناسی ارشد رشته روانشناسی شد. در ابتدای مقطع کارشناسی ارشد او با مترجم و مولف برجسته آثار روانشناسی جناب آقای دکتر مهرداد فیروزبخت آشنا شد. ارتباط آنها آنقدر عمیق شد که روابط خانوادگی هم جزئی از آن می­شود.

دوستی و رفاقت (در اصل شاگردی و کسب دانش) با مهرداد فیروزبخت، دکتر امیر مسعود رستمی را با نظریه آلبرت آلیس آشنا کرده و انها ساعتها به بحث و گفت و گو، دیدن فیلم، بحث در مورد رویکردهای رواندرمانی مختلف مشغول بودند. پس از بحث ها و گفت و گوهای طولانی و تکرار جمله معروف اپکتوس فیلسوف ….. که این رویدادها نیستند که حال شما را خراب می کنند، بلکه این نحوه نگریستن به آن رویدادهاست که حال شما را خراب می کنند.

او از بین تمامی رویکردهای رواندرمانی، رفتار درمانی عقلانی-هیجانی را بعنوان رویکرد اصلی خود انتخاب نمود. دکتر امیر مسعود رستمی این بار هم موفق به کسب رتبه اول و کسب عنوان دانشجوی نمونه مقطع کارشناسی ارشد شد و در خلال همین سالها دوبار متوالی به عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه آزاد اسلامی شناخته شد

مقطع دکترا

دکتر امیر مسعود رستمی در سال 1392 وارد مقطع دکترای تخصصی روانشناسی دانشگاه علوم و تحقیقات تهران شد و از همان سال به عنوان مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن انتخاب شد و در طول سال ها به تدریس درس هایی از قبیل روانشناسی شخصیت، روانشناسی اعتیاد، مبانی مشاوره و راهنمایی، روانشناسی یادگیری و … پرداخت. فعالیت های رسانه ای دکتر امیر مسعود رستمی از همان سال 1392 با برنامه جیوگی و برنامه نما دو در شبکه دو سیما شروع شد تا اینکه به عنوان کارشناس معرفی تازه های کتب روانشناسی به برنامه حال خوب شبکه سلامت دعوت شد.
دکتر امیر مسعود رستمی پایان نامه خود را برروی سبک های مقابله با استرس در بیماران مبتلا به سرطان، ام.اس و افراد سالم کار کرد و توانست از تجربیات دکتر حسن احدی و دکتر علی دلاور به عنوان استاد راهنما و مشاور استفاده کند که نتیجه اش چاپ دو مقاله ISI از آن شد و همچنین به عنوان سخنران به دانشگاه لاپینزا ایتالیا دعوت شد.

در خلال این سال ها او توانست با دکتر ساعد احمدی کتاب “روانشناسی اعتیاد براساس DSM-5″ را تالیف کند که این کتاب در خیلی از دانشگاه های ایران به عنوان منبع درسی روانشناسی اعتیاد استفاده می شود. از دیگر فعالیت های مهم آن سالها می توان به پیشنهاد دکتر خدیجه ابوالمعالی برای ترجمه کتاب “یادگیری زندگی باهم” اشاره کرد که این کتاب یکی از مهمترین کتاب های آموزش زندگی مسالمت آمیز ادیان و مذاهب مختلف با یکدیگر است.
این کتاب زیر نظر سازمان جهانی یونسکو و یونیسف بوده که به بسیاری از زبان های دنیا ترجمه شده است. او در دوره دکتری توانست از تجربیات اساتید گرانقدری از جمله دکتر خدیجه ابوالمعالی، دکتر فریبرز درتاج، دکتر حسن احدی و دکتر کیانوش هاشمیان استفاده نماید
.

دکتر امیر مسعود رستمی در برنامه چهارشنبه های حال خوب به معرفی جدیدترین و کاربردی ترین کتاب های روانشناسی موفقیت پرداخت و همچنین در برنامه پنجشنبه های حال خوب یه معرفی تازه های کتب تعلیم و تربیت کودک و نوجوان اختصاص داشت. آشنایی با دکتر میلاد اسلام زاده یکی دیگر از نقاط عطف زندگی دکتر رستمی بوده به طوریکه میلاد اسلام زاده توانست عشق کهنه بازیگری او را این بار در غالب مجری گری برنامه زنده حال خوب بیدار و شکوفا کند. او از آبان ماه 1397 به عنوان مجری برنامه حال خوب برگزیده شد.

دکتر امیر مسعود رستمی عمده فعالیت های درمانی خود را به مشاوره طلاق، مشاوره ازدواج، خیانت های زناشویی، زوج درمانی، افسردگی و مدیریت خشم و عصبانیت و نیز مقابله با استرس و اضطراب اختصاص داده است.

دکتر امیر مسعود رستمی هم اکنون عضو رسمی انجمن روانشناسی آمریکا، عضو انجمن روانشناسی ایران، عضو انجمن روانشناسی خانواده ایران بوده و دارای پروانه فعالیت حرفه ای از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران و همچنین سازمان بهزیستی استان تهران می باشد.

رزومه علمی، پژوهشی و شغلی دکتر امیرمسعود رستمی

کسب عنوان دانشجوی نمونه كارشناسی در رشته روان‌شناسی عمومی دانشگاه آزاد اسلامی رودهن در سال 1389

كسب رتبه اول مقطع کارشناسی در رشته روان‌شناسی عمومی دانشگاه آزاد اسلامی رودهن در سال 1390 با معدل18/56

کسب عنوان دانشجوی نمونه كارشناسی ارشد در رشته روان‌شناسی عمومی دانشگاه آزاد اسلامی رودهن در سال 1391

كسب عنوان پژوهشگر برتر باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن در سال 1391

كسب عنوان پژوهشگر برتر باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن در سال 1392

 

موفقیت های پژوهشی دکتر رستمی

11391مجله دانشگاه علوم پزشکی اردبیلبررسی اثر الکترومغناطیس‌تراپی در درمان بی‌خوابی به روش کارآزمایی بالینی
21392فصلنامه اعتياد پژوهی سوءمصرف موادپيش‌بينی راهبردهای مقابله با استرس بر اساس ويژگی های شخصيتی وابستگان مواد محرك
31392فصلنامه پژوهش اجتماعیمقايسه جو خانواده دختران فراری و غيرفراری 20-12 ساله
42013EUROPEAN ONLINE JOURNAL OF NATURAL AND SOCIAL SCIENCESPREDICTION OF GENERAL SELF-EFFICACY OF ALLAMEH TABATABAEI UNIVERSITY STUDENTS BASED ON THEIR LIFE QUALITY
52013SWITZERLAND RESEARCH PARK JOURNALANTICIPATING PERSONAL GROWTH INTENTIATIVE OF STUDENTS OF ALLAME TABATABA’I UNIVERSITY BASED ON THEIR LIFE QUALITY
62013PROCEDIA-SOCIAL AND BEHAVIORAL JOURNALCOMPARISON OF THE COPING STYLES OF MULTIPLE SCLEROSIS(MS) PATIENTS AND NORMAL INDIVIDUALS
72013Procedia-Social and Behavioral JournalComparison of the Coping Styles of Cancer Patients and Normal Individuals
82014Advances in Environmental Biology Effectiveness of Music Therapy on Self-Esteem In Patients With Multiple Sclerosis

شرکت در همایش ها

همایش های ملی:

11387همايش ملی آسيب‌شناسی روانی و اجتماعینقش روابط اجتماعی در بهداشت روان
21387همايش ملی روان درمانی و مشاورهنقش موسيقی در روان درمانی
31387همايش ملی روان درمانی و مشاورهتلفيق دين و روان‌شناسی در درمان
41388دومین کنگره سراسری هنر درمانی در ایراننقش موسیقی در نگرش به مرگ در سالمندان
51388همایش ملی روان شناسی و مشاورهاثربخشی استفاده از واقعیت مجازی در روان درمانی
61394سومین همایش ملی روانشناسی و علوم رفتاریمقایسه کیفیت زندگی و خودکارآمدی عمومی در بین دانشجویان معتکف و غیرمعتکف

 

همایش های بین المللی:

11391نهمين كنگره بين المللي ام اس ايراناثر بخشی درمان شناختی رفتاری به شیوه گروهی بر سلامت و نگرش نسبت به مرگ بیماران مبتلا به مولتيپل اسكلروز (MS)
220132nd Cyprus International Conference on Educational ResearchPrediction of Marital Satisfaction based on Perfectionism
32013The 5thWorld Conference on Educational SciencesPredicting Marital Satisfaction Based on Spiritual Intelligence
41394اولین همایش بین­المللی و دومین همایش ملی پژوهش های نوین در علوم انسانیمقایسه کیفیت زندگی، اقدام برای رشد شخصی و خودکارآمدی عمومی در دانشجویان معتکف و غیرمعتکف

تالیف و ترجمه کتب روانشناسی

تالیف کتاب روانشناسی اعتیاد براساس DSM-5 در سال 1392

 

ترجمه کتاب یادگیری زندگی باهم در سال 1395

 

سوابق تدریس

1روان­شناسی معرفت شناسی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
2روان­شناسی یادگیری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن
3روان­شناسی مرضی کودک در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن
4روان­شناسی اعتیاد در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن
5مباحث اساسی در روان­شناسی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن
6اصول مشاوره و راهنمایی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن
7روان­شناسی شخصیت در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن

سوابق شغلی-حرفه ای دکتر رستمی

11392سابقه کار و فعالیت در کلینیک تخصصی مشاوره و روانشناسی پیام مهر به مدت یک سال، زیر نظر سازمان نظام روان شناسی جمهوری اسلامی ایران
21393کارشناس برنامه کودک، مادر، تندرستی در شبکه سلامت با موضوع اختلالات یادگیری
31394کارشناس برنامه نما2 در شبکه دو سیما با موضوع سلامت و بهداشت روانی
494-1393سابقه کار و فعالیت در کلینیک تخصصی مشاوره و روانشناسی افرا به مدت یک سال و نیم، زیر نظر سازمان بهزیستی جمهوری اسلامی ایران
51394برگزاری کارگاه ­های تخصصی اختلالات جنسی
61394برگزاری کارگاه­ های تخصصی اختلالات شخصیت
71394برگزاری کارگاه ­های تخصصی کژکاری­ های جنسی
81394برگزاری کارگاه­ های تخصصی بهداشت روانی برای خانواده ­ها
91394عضو کمیته علمی و داوری نخستین کنفرانس بین­ المللی روان­شناسی و علوم تربیتی
101394عضو کمیته علمی و داوری اولین همایش علوم انسانی اسلامی
111394عضو کمیته علمی و داوری اولین همایش ملی راهکارهای توسعه وترویج علوم تربیتی، روانشناسی، مشاوره و آموزش در ایران
121394عضو کمیته علمی و داوری کنفرانس ملی آموزش و توسعه منابع انسانی
131394عضو کمیته علمی و داوری اولین کنگره بین­ المللی انسان­ شناسی و علوم سیاسی (توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت سیاسی)
141394عضو کمیته علمی و داوری اولین کنفرانس سراسری تحول و نوآوری در علوم انسانی