یکی از روش های درمانی منتخب در دپارتمان بزرگسال کلینیک مشاوره و روانشناسی صلح درون، درمان سناخت- رفتاری (CBT) می باشد. مبانی فلسفی و علمی درمان شناختی رفتاری(CBT) چنان قدرتمند هستند که باعث می‌شوند این نظریه در میان روش‌های مختلف روان‌شناسی بیشتر از همه پیشرفت کند. حجم و تعداد پژوهش‌ها و آزمایش‌های بالینی و علمی در زمینه رفتار درمانی شناختی به حدی زیاد است که تنها در مؤسسه‌ی بهداشت ملی ایالات متحده آمریکا در طول ده سال گذشته بیش از ده‌هزار تحقیق و آزمایش در زمینه رفتار درمانی شناختی به ثبت رسیده است.

درمان رفتار شناختی (CBT) نوعی روان درمانی است که الگوهای تفکر شما را تغییر می دهد و همچنین به تغییر رفتار و روحیه شما نیز کمک می کند.چگونگی رفتار شما روی احساسات و تفکرات شما تاثیر می گذارد. CBT به دنبال جوابی برای این سوال است که شما چگونه خودتان، مردم و جهان را درک می کنید.

شما ممکن است به اندازه پنج تا بیست جلسه هفتگی یا دو هفته ای با درمانگر خود ملاقات کنید و به طور کلی احتمال دارد که هرجلسه بین سی تا شصت دقیقه طول بکشد. در طول دو یا چهار جلسه ی اول ، درمانگرتان این اطمینان را به شما می دهد، که  آیا برای درمان مناسب هستید، یا این که با کار و روش او احساس راحتی می کنید یا خیر. درست است که روش درمان رفتار شناختی روی زمان حال متمرکز است، اما گاهی ممکن است شما نیاز به بازکردن گذشته ی خود نیز داشته باشید تا بفهمید که برخی موارد چگونه می توانند روی زندگی شما تاثیر بگذارند.

CBT برخلاف روش های روان پزشکی و روان کاوی (که اغلب برای کشف اختلال و درمان آن، سال های زیادی طول می کشد) یک دوره کوتاه مدت است که در طول هر جلسه شما و درمانگر شرایطی را در زندگیتان شناسایی می کنید که ممکن است باعث افسردگی یا دلیلی برای افسردگی شما باشد. بعد از آن می توان، هریک از ادراکات تحریف شده و الگو های رایج تفکر را شناسایی کرد و آن ها را به چالش کشید .

ممکن است شما را تشویق به نگهداری مجلات کند و از شما بخواهد، وقایع و رویداد های مختلف زندگی و همچنین واکنش های خود را ثبت کنید و به درمانگرتان نشان دهید. این امر به درمانگر کمک می کند تا الگو های ذهنی و واکنش های شما را شناسایی کند و آن ها را در دسته بندی های مختلف نگرش و تفکر منفی جاسازی کند.

موفقیت CBT کاملا به شما بستگی دارد. درمانگرها شبیه به یک مربی شخصی هستند. آن ها می توانند شما را تشویق کنند و مشوق شما باشند. در نتیجه شما باید به سختی تلاش کنید تا نتیجه کارتان ببینید. ممکن است در بعضی مواقع حس کنید که انگیزه به سختی پیدا می شود و این موضوع در مورد تمرکز کاملا درست صدق می کند. زیرا گاهی وقت ها در بعضی شرایط برای فهمیدن و یا تمرکز کردن روی چیزی نیاز خودتان را تحت فشار بگذارید.

به هنگام بروز یک مشکل حتما باید به مقابله و حل کردن آن بپردازید، که ممکن است در زمانی کوتاه احساس بدی را داشته باشید اما با حل شدن سریع مشکل حس موفقیت جایگزین آن می شود. درواقع شما تا زمانی که همه جلسات را به خوبی پشت سر بگذارید، تحت کنترل هستید. اگر بعد از مدت ها دوباره علائم شما برگشت، مهارت های درمان رفتار شناختی به شما کمک خواهند کرد تا آن ها را به کنترل در بیاورید.

درمان رفتار شناختی یک راه زندگی است نه یک تصحیح کوتاه. بنابراین مهم است که تمرینات CBT خود را ادامه دهید.